Jakie zmiany czekają firmy w 2019 roku?

Tomasz Smykowski
04.02.2019
Agencja Social Media Websoul CEO - F

Nowy Rok przynosi nowe postanowienia i zmiany. Sprawdź, co czeka Twoją firmę!

Jakie zmiany czekają firmy w 2019 roku?

W Polsce przepisy podatkowe zmieniają się dość często, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie zmiany dla firm w 2019 przygotował dla nas Urząd Skarbowy.

Nowa kwota wolna od podatku

W 2019 roku kwota wolna od podatku wyniesie 8000zł. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że firmy zarabiające mniej w skali roku nie będą musiały płacić podatku dochodowego.

Rozliczanie firmowego samochodu

Zgodnie z nowym prawem podatnicy mogą odliczyć jedynie 50% VAT, gdy korzystają z auta również w celach prywatnych. W ten sposób znacząco zmniejszą się koszty uzyskania przychodu z eksploatacji samochodu. Przedsiębiorcy zobligowani są do rozliczania się z fiskusem na podstawie bardzo szczegółowej ewidencji przebiegu auta.

Nowe zasady PIT

Od nowego roku obowiązek przygotowania deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38 spoczywać będzie nie na podatnikach, a na urzędnikach. Od 15 lutego 2019 roku za pomocą specjalnej aplikacji, podatnicy mogą sprawdzić swój aktualny PIT, zaakceptować go albo wprowadzić korektę.

Nowa stawka CIT dla małych firm

Podatek CIT obniżony został do 9% nie tylko dla nowych przedsiębiorców, ale również dla tych firm, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekracza kwoty 1,2 mln euro. W chwili obecnej stawka podatku CIT wynosi 15%.

Reasumując, nowe zmiany dotyczyć będą przede wszystkim:

  • Kwoty wolnej od podatku,
  • Rozliczania firmowych samochodów,
  • Zasad PIT,
  • Stawki CIT dla małych firm.

Idące zmiany wcale nie są takie złe, trzeba się do nich po prostu dobrze przygotować.

Chcesz uzyskać poradę dotyczącą prowadzenia firmy? Interesuje Cię reklama w internecie? Napisz do nas na kontakt@websoul.pl


Tomasz Smykowski
Tomasz Smykowski - fascynuję się social media od dawna. W 2007 roku porzuciłem pracę programisty i redaktora, by zająć się social media marketingiem zawodowo. Jeśli interesujesz się marketingiem, to pewnie będziesz stałym czytelnikiem.

FirmaDarmowe treści od Websoul
Chcesz dostawać za darmo artykuły, case'y, raporty i promocje od Websoul? Zapisz się na nasz newsletter:

Masz pytanie?
Zadzwoń teraz:
523 070 660
Od poniedziałku do piątku: 8-16

Albo napisz: kontakt@websoul.pl

Przewiń do góry


Inline
Inline